Beton architektoniczny
Nieruchomosci, wycena, budownictwo i porady…

Architektura 21szego wieku : Biblioteka Narodowa w Astanie, Kazachstan / BIG

Posted in Uncategorized  by admin
September 4th, 2019

Niedawno BIG otrzymał pierwszą nagrodę w otwartym międzynarodowym konkursie na projekt nowej biblioteki narodowej Kazachstanu w Astanie.
Nowy budynek ma powierzchnię 33.000 m2, ułożoną w ciągły obieg na Pasie Möbiusa, w wyniku dwóch powiązanych ze sobą struktur: idealnego koła i publicznej spirali.
Sekcje (patrz poniżej) wyraźnie pokazują, w jaki sposób program poziomy przesuwa się w pionową konfigurację, łącząc pionową hierarchię, poziomą łączność i przekątne linie widoku.
Skóra, która zmienia się ze ściany na dach, gdy pasek się rozwija.
Brzmi to trochę skomplikowanie, ale sekcje i diagramy wyjaśniają to całkiem dobrze, i można uzyskać pomysł, w jaki sposób przestrzenie i przekątne odnoszą się do renderowania.
Krótko mówiąc, przejrzysta organizacja linearna (idealna dla archiwum, biblioteki) jest mieszana z nieskończoną pętlą.
Czym jest biblioteka, ale wydajne archiwum książek.
i ścieżkę dla publiczności, aby do nich dotrzeć.
(Thomas Christoffersen, kierownik projektu) Kształt ten ma być symbolem narodu: krąg, rotunda, łuk i jurta łączą się w pasmo Moebiusa.
Czystość kręgu, dziedzińca rotundy, brama łuku i miękka sylwetka jurty łączą się, tworząc nowy narodowy zabytek, lokalny, uniwersalny, współczesny i ponadczasowy, niepowtarzalny i jednocześnie archetypowy.
(Bjarke Ingels).
Ale po raz kolejny DUŻY diagram jest o wiele lepszy, niż te moje słowa.
Zobacz wykresy, przekroje i wizualizacje po przerwie: Diagram typologii Struktura / Program kopert Circulations Analiza Ecotect Plan 6 piętra Sekcja północ-południe Sekcja wschód-zachód Elewacje Architekt: BIG Klient: Biuro Prezydenta Kazachstanu Współpracownicy: ARUP AGU Rozmiar: 33.000 M2 Lokalizacja: Astana, Kazachstan Partner-in-Charge: Bjarke Ingels Kierownik projektu: Thomas Christoffersen Zespół: Amy Campbell, Jakob Henke, Johan Cool, Jonas Barre, model model Daniel Sundlin
[przypisy: taxpress, płyta osb castorama, enea szamotuły ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: enea szamotuły płyta osb castorama taxpress