September 9th, 2019
Wodę przefiltrowaną ujmuje się za pomocą studni rurowych lub zapuszczanych rozmieszczonych pierścieniowo w odległości 50 m lub większej od studni chłonnej. Studnia ta może być zaopatrzona w podwójny filtr, tak aby filtr wewnętrzny można było wyjąć i oczyścić. Poziome przewody chłonne (dreny) stosowane są w rzadkich przypadkach, ponieważ do oczyszczania należy je odkopać i wydobyć na powierzchnię. Aby otrzymać wodę czystą stosuje się wtórne ujęcia wody na podobnych zasadach jak ujęcia naturalnej wody gruntowej. Przy znacznej grubości warstw wodonośnych buduje się studnie; przy małej – ciągi zbiorcze. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 9th, 2019
OBSZARY OCHRONNE DLA UJĘĆ WÓD WODOCIĄGOWYCH W celu zabezpieczenia wód służących do zaopatrywania wodociągów przed zanieczyszczeniami chemicznymi i bakteriologicznymi oraz zabezpieczenia wydajności źródeł, odpowiednie władze mogą ustanowić obszar ochronny złożony z dwóch stref i wydać zarządzenie co do użytkowania i zagospodarowania gruntów w ich zasięgu. Jeżeli wskutek tych zarządzeń właściciel gruntu ograniczony jest w swobodnym jego użytkowaniu, przysługuje mu prawo żądania odszkodowania, jak podaje art. 14 i 140 Prawa Wodnego W pierwszej strefie, tzw. strefie ścisłej ochrony , obejmującej źródło zaopatrzenia w wodę, nie wolno wznosić budynków mieszkalnych i gospodarczych. Budynki dla obsługi wodociągów powinny być oddalone od miejsca ujęcia wody, urządzeń oczyszczających i zbiorników czystej wody. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 9th, 2019
Silniki wodne Silniki wodne do napędu pomp wodnych są używane w stosunkowo rzadkich przypadkach. Przy spadzie od 0,8 do 4 m stosować należy pionowe turbiny Francissa, przy spadzie od 1,2 do 5 m – poziome; przy spadzie od 5 do 20 m -,- turbiny szybkobieżne w obudowie spiralnej.
Silniki powietrzne Silniki powietrzne są najtańsze w pracy. W Polsce nie ma na ogół sprzyjających warunków stosowania tego rodzaju napędu i jak podają mapy meteorologiczne, w wielu miejscowościach (m. in. w okolicach Siedlec i Rzeszowa) siła wiatru jest nieznaczna, natomiast występowanie ciszy dosyć częste. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 9th, 2019
SILNIKI Do napędu pomp wodnych mogą znaleźć zastosowanie różnego rodzaju silniki: parowe, elektryczne, wodne, powietrzne oraz kieraty konne. Przy wyborze rodzaju silnika oprócz kosztu energii tj. 1 koniogodziny, trzeba wziąć pod uwagę koszt i wygodę eksploatacji oraz koszt budynku siłowni i dodatkowych urządzeń.. Silniki parowe Silnika parowe odznaczają się elastycznością ruchu, tj. mogą dostosować w pewnych granicach moc do zapotrzebowania. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 9th, 2019
Silniki elektryczne Najczęściej stosowane do napędu pomp są silniki elektryczne ze względu na prostotę obsługi i zastosowanie automatycznego włączania i wyłączania. Powszechnie używane są trójfazowe silniki indukcyjne klatkowe (asyn chroniczne), w obudowie zamkniętej. W Polsce budowane są silniki różnych typów, wielkości, w różnym wykonaniu, dla napięcia 127/220 V, 220/380 V oraz 500 V, przy liczbie obrotów 750, 1000, 1500 lub 3000 na min. Silniki są dołączone do sieci bądź za pomocą wyłącznika trójbiegunowego suchego, z zabezpieczeniem termicznym, bądź też za pomocą przełącznika gwiazda – trójkąt. Współczynnik sprawności silników elektrycznych jest wysoki i dla silników małych, np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 9th, 2019
Comments Off
September 9th, 2019
Kilka miesięcy temu podzieliliśmy sześciu finalistów z Uniwersytetu w Melbourne na ich nowy Wydział Architektury, Budownictwa i Planowania (krótką listę można przeczytać tutaj).
Spośród sześciu finalistów, zwycięzcami zostali zwycięzcy: John Wardle Architekci z siedzibą w Melbourne i Boston dA z siedzibą w Bostonie.
Profesor Tom Kvan, dziekan Wydziału Architektury, Budownictwa i Planowania, oświadczył: Zwycięski projekt pokazał szczegółową wiedzę na temat działalności dydaktycznej i badawczej Wydziału oraz możliwości wniesienia wkładu w badania w całym kampusie.
Więcej zdjęć i więcej o zwycięskim projekcie po przerwie.
Zwycięski budynek pokazuje silne zrozumienie problemów edukacyjnych, środowiskowych i społecznych. Read the rest of this entry »
Comments Off